Stránky

3. 11. 2016

Experiment: Webový editor textu diplomky

Chci, aby diplomanti psali text práce průběžně. Nemám rád přístup, kdy 6 měsíců jen buší kód a dělají experimenty. A až to mají hotové, tak o tom napíšou text. Proč? Protože po těch 6 měsících si už nepamatují co bylo na začátku. Když pak píšou úvod, snaží se zformulovat myšlenky a odpovědět na otázky:
  • Co dělají.
  • Proč to dělají.
  • V čem je to nové, jiné.
  • Jaká je konkurence / stav vědění.
A mnohdy při tom přijdou na něco, co může narušit celý koncept jejich díla. Při tom psaní si totiž uvědomí, že se dá něco dělat jinak a lépe. To psaní je totiž brzdí v "rozletu" (honem rychle sednou a implementovat). Musí zpomalit, zformulovat myšlenky, napsat je. Tím přemýšlí nad budoucími kroky a mohou si uvědomit něco, co v té prvotní rychlosti a nadšení přehlédli.
Z toho důvodu jsem začal povinně vyžadovat u bakalářek odevzdání textu při zimních zápočtech. Donutit tak studenty sepsat myšlenky ne po 6 měsících, ale už po 3.

No a letos jsem  si řekl, že práci s textem zahrnu přímo i do pravidelných konzultací. Student přijde na konzultace vybaven textem práce, kde má své poznámky, obrázky, výsledky, a je to jakási opora a materiál k diskuzi. Jenže chodit na konzultace s PDF či hromadou papírů není úplně uživatelsky přívětivé. Chtěl bych do toho textu zasahovat, psát komentáře atd. Takže zkusíme webové řešení. Pro studenty by to mohlo být jednodušší. Není třeba instalovat LaTeX a podobně. A pro mne, že jim můžu "čmárat" přímo do textu a oni s ním můžou lépe pracovat.

Zatím jsem našel například overleaf.com. Pokud znáte i jiné služby, sem s nimi. Vytvořte si účet a importujte FIT šablonu. Pište text průběžně. Text práce je pro vás ze začátku v podstatě jen takový poznámkový bloček. Zapisujte si tam myšlenky, nápady, zdroje (když najdete něco zajímavého), výsledky, cokoliv... Pak to přetavíte na text. Na konzultacích se na text podíváme. Já vám tam napíšu poznámky (na čem zapracovat)... A uvidíme, jak to bude fungovat.

Žádné komentáře:

Okomentovat