Stránky

23. 10. 2011

Moderní a rychlá prezentace

Měl jsem štěstí a natrefil na workshop "Prezentace pro geeky" pořádané gug.cz. V hlavních rolích Jeanne Trojan a Dan Franc. Tady jsou mé poznámky a postřehy...

Intro
Obecenstvo se změnilo. Dřív na prezentacích všichni seděli a poslouchali (maximálně si kreslili na papír). Nyní mají všichni všelijaká elektronická udělátka s přístupem na Internet. Pokud je vaše prezentace přestane bavit, začnout se "bavit" sami. A získat jejich pozornost zpět může být těžké.

Je třeba si uvědomit, že prezentace je dialog. Přenášíte informace, pocity a emoce. Sledujete, jak obecenstvo reaguje a přizpůsobujete se. Jako přednášející musíte interpretovat, zaujmout a inspirovat.

16. 10. 2011

Reaktivní nebo Kreativní?

Letos jsem se rozhodl, že udělám experiment - změnu ve vypisovaných tématech BP/DP. Přestal jsem vypisovat takzvané Reaktivní diplomky a začal vypisovat takzvané Kreativní. (Ono nic není černobílé, takže i reaktivní je trochu kreativní.)

Co myslím reaktivním? Například zadání typu:
  1. Seznamte se s teorií XY.
  2. Nastudujte algoritmus Z.
  3. Implementujte algoritmus Z.
  4. Porovnejte algoritmus Z s algoritmy U a Q.
  5. Zhodnoťte dosažené výsledky a navrhněte směry dalšího vývoje.
Je to takové "bezrizikové" zadání. Pokud to nebudete flákat, tak tu diplomku prostě musíte dát. Máte jasně napsáno co dělat a jak dělat. Tošku mně na tom chybí více toho proč.

15. 10. 2011

Barcamp Brno 2011

Dnes se na FIT konal Barcamp a skoro celý jsem ho proseděl ve Startup Hall. Je úžasné sledovat studenty, jak se snaží prezentovat své podnikatelské nápady.

Jejich nápad, něco co tvoří, čemu věří, co chtějí dotáhnout do konce. A nebojí se říci si o feedback.

Bravo! Tleskám.

Jen tak dál. Hlavně se nebát a jít do toho. Víc takových.

10. 10. 2011

Jak na diplomku - level 1.

Tento post stručně shrnuje, co zhruba říkám studentům, kterým vedu jejich diplomku (bakalářka je také diplomka). Začnu diplomkou za níž se uděluje Bc. (tedy bakalářkou). Příště krátce o diplomce, za kterou je titul Ing.

5. 10. 2011

Rework


Tak jsem dočetl pěknou malou knížečku od borců z 37signals s názvem Rework. Trošku mě uniká souvislost názvu knihy a jejího obsahu (snad až na "změňte pohled na rozjíždění vlastního byznysu"). doplnění: dokonce je kniha k dispozici i v češtině pod názvem Restart - zřejmě si překladatel též neporadil s původním názvem.

Kniha je stručná a velmi čtivá. Pánové původní text, který byl kompilací článků na jejich blogu, zkrátili asi na polovinu. Dotýká se velkého počtu témat, od osobního managementu, být inovátorem, být efektivní, mít výsledky, nebýt workoholik, stavět efektivní start-up, mít produkt/službu, kterou zákazník chce a dobře najímat a motivovat lidi.

Tady je pár citací z knihy:
Tvorba a sepisování dlouhodobých plánů ve své podstatě nejsou plány ale odhady. V době sepisování "plánu" nemáte všechny informace. Vytvoříte něco co "nebude" fungovat, a vy pak ze snahy dodržet něco co "nefunguje" máte akorát deprese.
Zkuste chvíli sledovat "Ano šéfe!" a všímejte si, co je z pohledu zákazníka většinou špatně. Jsou to překombinovaná složitá menu plná "neefektivních" jídel. Není na tom váš produkt/služba stejně?
Pokud o něčem přemýšlíte a kreslíte si návrh, používejte tlustou fixu místo ostré tužky. Tlustý fix vás nutí neřešit detaily (a neutopit se v nich).
Vyrušení není spolupráce, ale pouhé vyrušení. A když vás někdo neustále ruší, neděláte to co máte. S prací to je jako se spánkem. Než se dostanete do efektivního REM spánku, chvíli to trvá. Když vás někdo budí každou čtvrthodinu, tak se nevyspíte.
Často je lepší být quitter než hrdina.
Velké rozhodnutí je obtížné změnit, protože máte tendenci věřit, že jste se rozhodli správně. Přestáváte tím být objektivní. Dělejte více malých rozhodnutí.
Firmy mají zákazníky, dobré firmy mají fanoušky a nejlepší firmy mají publikum. Místo drahého hledání zákazníků si vás diváci najdou sami, a aktivně se zajímají o to co děláte a co říkáte.
Pokud se budete chovat k lidem jako k dětem, budou podávat výkony jako děti. Dejte lidem samostatnost a zodpovědnost.
Kdy jste naposledy něco "předělali" ve vašem životě? Podělte se o zkušenosti. Dík.