Stránky

23. 9. 2013

Firemní diplomka

Pokud právě vybíráte nebo uvažujete na diplomkou, tak firemní diplomka je třetí možnost (ke školní diplomce a startupové diplomce). Pro osvěžení pojmů:

  • Školní diplomkou myslím zadání vymyšlené a vedení realizované učitelem na škole. Obvykle má tato práce vztah k tomu, co učitel dělá, nad čím bádá či jaký má projekt.
  • Startupová diplomka je zadání vymyšlené vámi (a pro vás) a vedená učitelem na škole. Cílem nemusí být jen a pouze profitabilní byznys, ale klidně jen "realizace vašeho nápadu". Lepší chvíle už v životě být nemusí.
Jak název napovídá, u firemní diplomky zde vstupuje do hry ještě třetí strana - firma. Tato firma může pouze vymyslet zadání (a vedení nechat na škole) a nebo může také diplomata vést. Na FIT sice máte "vedoucího", ale ten může sloužit jen jakési "proxy", a o vás se moc nestará. Máte přeci firemního vedoucího.

K firemní diplomce se můžete dostat tak, že si vyberete téma ze seznamu. Téma bývá obvykle označeno, aby bylo jasné která firma ho vypisuje. Druhá možnost je přinést si téma z "vlastní" firmy, ve které pracujete a jen si najít ve škole "vedoucího".

To dobré na firemní diplomce je, že pravděpodobně děláte na něčem, co se dostane do praxe.. firma uplatní výsledky vaší práce. Dále můžete zabíjet dvě mouchy jednou ranou (děláte diplomku a zároveň vás za to platí).

A teď to špatné. Po zkušenostech ze státnicových obhajob si dejte pozor na kompatibilitu výsledků vaší práce (tedy nejen software, ale i text) s požadavky a standardem FIT. Dbejte na to, aby váš "vedoucí" na FIT nebyl jen proxy, ale skutečně vás vedl a pomohl vám dát výsledek vaší půlroční práce do stavu kompatibilním s FIT.
Váš firemní vedoucí (nebo lépe technický vedoucí) jistě zajistí, aby práce po technické stránce měla hlavu a patu. Tedy software dělal to co má. Bohužel toto je jen část toho, co máte odevzdat. Druhá část je "kniha", kde popíšete, jak a proč jste postupovali tak, jak jste postupovali. A váš firemní vedoucí nemusí mít přestavu, jak to na FIT s diplomkami chodí a odkýve vám vaše dílo. No a vy se pak při čtení posudku oponenta a u státnicové obhajoby nestačíte divit, co všechno jste neudělali (a nebo udělali špatně).

Takže prosím buďte ostražití a ujasněte si role hned na začátku diplomky. Co má nastarosti vedoucí na FIT - měl by udělat vaši diplomku kompatibilní s FIT. Co má na starosti vedoucí ve firmě - technické řešení problému. A dbejte na to.

Zodpovědnost je především na vás, takže jak si to zařídíte, takové to máte.

A pokud máte již nějaké zkušenosti s firemními diplomkami, ač dobré či špatné, dejte prosím vědět do komentářů!

Žádné komentáře:

Okomentovat