Stránky

23. 4. 2012

Startup jako diplomka: Výsledky #3

Dalším zdařilým výsledkem startupové diplomky je minimalistická webová služba pro správu času. Jedná se o systém pro jednotlivce, či malé týmy. Je ideální pro freelancery, kteří potřebují monitorovat čas strávený na jednotlivých projektech a činnostech. Služba sice ještě není 100% hotová, ale jádro je plně funkční. Chybí pouze některé okrajové funkce, jako je například podpora fakturování. Velmi se mi na službě líbí způsob zadávání činností a spouštění časovače - stačí napsat něco jako tweet. Hashtagem definujete projekt a zavináčem osobu. Toť vše. Žádné brutální select boxy. Vše můžete vyzkoušet na adrese http://trackito.com/

20. 4. 2012

Textová část BP/DP - Lessons learned #3

Opět něco z draftů budoucích diplomek. Předchozí Lessons learned: #1, #2







Nepište dlouhá souvětí:
Věta přes celý odstavec (na 6,5 řádku). Na třetím řádku čtenář zapomene co četl na začátku věty. Nebojte se souvětí dělit na menší. Místo zasypání a udušení čtenáře pod hromadou slov po něm střílejte krátké věty. Dáte mu tím možnost se mezi nimi nadechnout. Nebo reprezentujte informace výčetem (itemize).

18. 4. 2012

Jak komentovat zdroják

V diskuzi k jednomu minulému článku týkajícího se chyb v diplomkách jsem dostal otázku: Jak se stavíte ke komentování diplomky? Díky za otázku a tady je odpověď.

Komentář zdrojového kódu je návod, který slouží komukoli, kdo chce:
  • pochopit co program dělá, aby mohl později navázat (třeba jiný student)
  • pochopit co program dělá, aby mohl zhodnotit, jestli autor ví co vlastně naprogramoval a proč (třeba oponent)
  • pochopit co program dělá, aby mohl opravit chybu (třeba vy sami)
Jak jste si všimli, tak komentář slouží k vysvětlení kódu. Ale k tomu low-level. High-level vysvětlení by mělo být v textu diplomky (návrh tříd, atd.). V textu diplomky naopak neuvádějte velké kusy kódu. Kód má smysl, jen pokud se jedná o něco úžasného, na co jste opravdu hrdí a nikdo na světě to nenapsal lépe :). Popisovat implementaci standardních algoritmů nemá smysl.

17. 4. 2012

Startup jako diplomka: Výsledky #2

Mám tu další výsledek diplomky.. a jednu prosbu. Tentokrát se nejedná o čistokrevný startup (i když kdo ví ;). Student vytvořil editor titulků k záznamům přednášek a konferencí, které jsou na SuperLectures.com.

 
Je za tím dost práce (ač to není vidět). Potřebovali bychom však jeho systém otestovat a posbírat nějaké statistiky využití. Systém je zatím nasazen jen pro záznamy z Barcamp Brno 2011. Odkaz na opravy titulků je nad každým videem:


Pokud spustíte video, bude vám nabídnuto k opravě 15 aktuálních titulků. Pokud bude video zastaveno, budete opravovat náhodně vybrané titulky.

Prosím tedy o pomoc a opravu alespoň těch 15 titulků, které jsou v jednom "jobu". Kdoví, třeba příští rok budete potřebovat podobným způsobem pomoci zase vy.
Díky!

PS: Vaše práce rozhodně nevyjde v niveč. Díky ručním opravám budeme moci doplnit slovník a upravit jazykový model. Takže transkripty z budoucích Barcampů budou lepší.

11. 4. 2012

Startup jako diplomka: Výsledky #1

Tak tu mám první výsledky startupové diplomky. Jedná se o androidí aplikaci pro organizaci nákupního lístku. Studentovi se podařilo získat poměrně slušný zájem a probojoval se do TOP 5 v nákupních aplikacích. Gratuluji!
Nejedná se však jen o obyčejný "papírový" lístek. Tento lístek by se měl sám řadit podle vaší nejlepší cesty obchodem. Takže bude konec přehlédnutým položkám a pobíhání po hypermarketu sem a tam. Pro manželky/přítelkyně tam je užitečná funkce - napsat nákup přes internet přímo do mobilu svému muži/příteli. A pokud stejně jako já, občas koupíte něco trošku jiného než je explicitně napsané :), tak pro nás chlapy by tam měla být funkce přiřadit fotografii výrobku.

PS: Pro automatické řazení položek potřebujeme data. Prosím tedy o vytváření reálných lístků a odklikávání položek tak, jak je dáváte do nákupního vozíku. Díky!


6. 4. 2012

Víte co je pro startup nejdůležitější?

Byl jsem nedávno u jedné nadnárodní společnosti na ochodním jednání (čti pitchovat náš startup). Na konci jednání mě protistrana požádala o odpověď na pár otázek. Prý přemýšlí o vytvoření nějakého podpůrného programu pro startupy. A tak chtěli znát můj startupový názor. Hlavní otázka zněla:
Co je pro vás jako startup nejdůležitější? Co by vám nejvíc pomohlo?
Velmi zajímavá, a řekl bych zásadní otázka. Co je pro startup vlastně nejdůležitejší? Podle mne odpověď závisí na, jak daleko se na cestě poznání k síni slávy nacházíte (a nebo ke hřbitovu). Budu teď odpovídat za startup v ranné fázi - prvních pár B2B zákazníků nebo pár desítek až stovek zákazníků B2C. Má odpověď je:

1. 4. 2012

Je tu startupová bublina?

Taky vám už někdy leze slovo startup krkem? :) Občas, když zabrousím do startupových vod na sociálních sítích, zjistím kolik tu je nových .*startup.* združení, klubů, inkubátorů, hubů, akcelerátorů a já nevím čeho ještě. A produkují tolik informací, že sledovat toto dění jen v čechách sebere pěkných pár hodin týdně.

A to nemluvím o jednotlivých startupech (ehmm a o blozích už vůbec ne :)) ). Mimo to, dnes snad každá technická fakulta má vazbu na nějaký inkubátor a všechny IT fakulty vazby již dávno mají. Studenti jsou aktivní a studentských startupů přibývá.

Investoři mají pravidlo, že jakmile se v televizi začne mluvit o růstu akcií a výhodné době k jejich koupi, je nejvyšší čas prodat. Když jsem nedávno viděl v televizních novinách spot o statupech, tak mě napadlo, jestli tu nemáme další bublinu.