Stránky

21. 6. 2013

6 vlastností, které by mělo mít každé chytlavé sdělení: Část 2.

V úvodu minulého příspěvku jste se možná nechali nachytat na jeden z nejrozšířenějších hoaxů v čechách. V přechozím, tomto a následujícím vás už nachytávat nebudu, a podělím se s vámi o zajímavé myšlenky z knihy Made to Stick. Kniha rozhodně stojí za přečtení, takže pokud vám můj výcuc nebude stačit, směle na Amazon a objednávejte.

SUCCESs: Simple Unexpected Concrete Credible Emotional Story - Pokud vaše sdělení má tyto vlastnosti, pak má šanci na úspěch. Úspěchem se rozumí, že si ho lidé zapamatují, budou o něm přemýšlet a budou podle něho konat. A je jedno jestli je vaším záměrem, aby zákazník koupil váš produkt, investor vám dal investici, žáci poslouchali a zapamatovali si vaši přednášku či abyste působili na společnost a změnili náladu k lepšímu.

Concrete


Chcete něco sdělit? Buďte konkrétní. Abstrakce je luxus, který si mohou dovolit odborníci. Pokud mají lidé neznalí nějaké problematiky pochopit nový koncept, potřebují dostat informaci v jasném a konkrétním jazyce. Pochopit symboly 1, 2, 5 nebo 9 je pro čtyř leté dítě o mnoho složitější, než pochopit jedno, dvě, pět či devět jablíček na obrázku.

Vezměme si příklad z Kenedyho projevu:
… achieving the goal, before this decade is out, of landing a man on the moon and returning him safely to the earth.
Žádné „budeme investovat do dobývání vesmíru“ a podobné srajdy, následované mnohaletou diskuzí s NASA, co se tím vlastně myslí. Kenedyho výrok je konkrétní: Člověk, měsíc, tam a zpět, do konce desetiletí. Tečka. Co je na tom nejasného?

13. 6. 2013

Obhajujete diplomku? Prosím o vyplnění dotazníčku!

Jako již tradičně (tedy třetí rok), společně s kolegou Adamem Heroutem se ptáme studentů na jejich zážitky z diplomové práce (bakalářka je taky diplomka).

Prosím, pokud jste letos dokončili diplomku nebo bakalářku, vyplňte nám ho.

Nemusíte být z naší školy (zajímají nás i zkušenosti z jiných škol), nemusíte psát adresné informace (všechny otázky jsou nepovinné)

Děláme to proto, že chceme vědět, jak se studenti k řešení diplomek vztahují a chceme se inspirovat, co dělat v budoucnu jinak, snad lépe.
Informace z dotazníku po čase prohlédneme, nějak zpracujeme a zajímavosti zveřejníme (zřejmě cestou našich blogů). Samozřejmě anonymizované a pravděpodobně ne kompletní – pouze věci, které budou zajímavé a přiměřené.

Díky!

4. 6. 2013

Prezentace diplomek: lessons learned 2013

Zdravím. Rozhodli jsme se letos pro takový experiment. Zkušební prezentace diplomek se zpětnou vazbou tu provozujeme už nějaký rok. Občas je i nahraji a dám interně studentům ke shlédnutí. Důvod nahrávání je, aby sami sebe viděli. Letošní experiment spočívá ve veřejném vystavení těchto nácvikových prezentací.
Cílem je, abyste se podívali sami na sebe i na ostatní kolegy. Pod každým videem jsou komentáře vedoucího, a také komentáře vás samotných (studenti sobě). Vzhledem k tomu, že není účelem vaše prezentační (ne)umění vystavovat anonymí kritice (takový "kritiků" se vždy najde dost), ale té konstruktivní, jsou videa "anonymizována". Tedy se v nich musíte najít sami podle videa :).
Dále bych chtěl poukázat na to, že se jedná o nácvikové prezentace. Tedy u státnic to může (a bude) vypadat úplně jinak.

Na závěr jeden vzkaz od Víti Berana:

Většina z nás může mít, když se slyší a vidí, nepříjemný pocit. Nebo ještě hůře, pocit, že u naší prezentace je všechno špatně, mluvený projev, gestikulace, pohyb, koukání, dýchání ... Podívejte se na ostatní kolegy. Až na pár drobností, všichni prezentují krásně a je záživné se od nich dozvídat postup a výsledky jejich práce. Tak vězte, že stejně tak jste viděni Vy, protože prezentujete pěkně, máte dobře připravené zajímavé slajdy, víte, co chcete říct, své téma perfektně znáte a máte zvídavé publikum. Co více si přát?

Tak pěkné pokoukání a doufám, že vám to pomůže!
PS: 2014 edition je zde,2015 je zde