Stránky

19. 11. 2013

Must Read článek...

Nedělám to často.. popravdě je to poprvé co tu dávám odkaz na cizí úvahu jako must read, neb tato se mnou silně rezonuje. Tak prosím čtěte a přemýšlejte.

http://nazory.euro.e15.cz/rozhovory/milan-zeleny-ucme-se-lasce-k-podnikani-nejen-k-penezum-1038968

23. 9. 2013

Firemní diplomka

Pokud právě vybíráte nebo uvažujete na diplomkou, tak firemní diplomka je třetí možnost (ke školní diplomce a startupové diplomce). Pro osvěžení pojmů:

  • Školní diplomkou myslím zadání vymyšlené a vedení realizované učitelem na škole. Obvykle má tato práce vztah k tomu, co učitel dělá, nad čím bádá či jaký má projekt.
  • Startupová diplomka je zadání vymyšlené vámi (a pro vás) a vedená učitelem na škole. Cílem nemusí být jen a pouze profitabilní byznys, ale klidně jen "realizace vašeho nápadu". Lepší chvíle už v životě být nemusí.
Jak název napovídá, u firemní diplomky zde vstupuje do hry ještě třetí strana - firma. Tato firma může pouze vymyslet zadání (a vedení nechat na škole) a nebo může také diplomata vést. Na FIT sice máte "vedoucího", ale ten může sloužit jen jakési "proxy", a o vás se moc nestará. Máte přeci firemního vedoucího.

K firemní diplomce se můžete dostat tak, že si vyberete téma ze seznamu. Téma bývá obvykle označeno, aby bylo jasné která firma ho vypisuje. Druhá možnost je přinést si téma z "vlastní" firmy, ve které pracujete a jen si najít ve škole "vedoucího".

To dobré na firemní diplomce je, že pravděpodobně děláte na něčem, co se dostane do praxe.. firma uplatní výsledky vaší práce. Dále můžete zabíjet dvě mouchy jednou ranou (děláte diplomku a zároveň vás za to platí).

17. 9. 2013

Diplomková success story

"Loni" jsem vedl studenta na startupovou diplomku. Všech svých studentů si vážím, protože odvedli kus práce. A každý rok se najdou 2-3 studenti, kteří mají můj obdiv. Dokážou něco, co já bych nedokázal.

Jedním z nich byl pan Ištván. Kontaktoval mě již v srpnu ohledně vlastního zadání. Po celou dobu řešení diplomky byl velmi aktivní a obdivoval jsem úsilí, které vkládal do projektu. Cílem bylo vytvořit distribuovanou P2P službu pro zálohování (YouTube video). Jako třešničku na dortu si zvolil účast v jarní StarCube, což vzhledem k výuce, diplomce a státnicím bylo sebevražedné nasazení. Nakonec před koncem StarCube odstoupili (byli tří členný tým), protože neměli úplně dotažený byznys a chtěli upřít síly na dokončení diplomek a školy (zde oceňuji schopnost držet se cíle).

Budiž mu odměnou vítězství v soutěži ICT diplomka roku 2013 (kategorie cloud služby) a zaměstnání v CERN. Gratuluji!

Abyste měli nějakou inspiraci, rozhodl jsem se pro krátký dotazníček a děkuji Ištvánovi za odpovědi. Doufám, že vám budou inspirací.

30. 8. 2013

Jak (dvakrát) naštvat oponenta diplomky.

Rád bych ještě před novým školním rokem uzavřel ten stávající. Po hektickém období dokončování diplomek, psaní posudků, oponování a státnicového zkoušení mi v mysli zůstaly dvě zásadní věci. Tyto při oponování u mne vzbudily jistou dávku negativních emocí - asi dost velkou, že si je ještě po 3 měsících pamatuji.

1) Když vynásobíte "přesné číslo" s hausnumerem vycucaným z prstu, co dostanete?
Věta obhajující hasnumero možným úmrtím uživatelů mě dostala do kolen.
Výše uvedeným textem v diplomce sdělujete čtenáři:
  • že s těmi čísly až tak dobře zacházet neumíte,
  • že nemáte o čem psát a tak to nafukujete co to jde,
  • že se snažíte dát vašemu textu punc vážnosti (ale opak je pravdou).
 Celý tento odstavec by se dal přepsat do dvou vět:

12. 7. 2013

6 vlastností, které by mělo mít každé chytlavé sdělení: Část 3.

V úvodu minulého příspěvku jste se možná nechali nachytat na jeden z nejrozšířenějších hoaxů v čechách. Ve dvou předchozích a tomto příspěvku už vás nachytávat nebudu, a podělím se s vámi o zajímavé myšlenky z knihy Made to Stick. Kniha rozhodně stojí za přečtení, takže pokud vám můj výcuc nebude stačit, směle na Amazon a objednávejte.

SUCCESs: Simple Unexpected Concrete Credible Emotional Story - Pokud vaše sdělení má tyto vlastnosti, pak má šanci na úspěch. Úspěchem se rozumí, že si ho lidé zapamatují, budou o něm přemýšlet a budou podle něho konat. A je jedno jestli je vaším záměrem, aby zákazník koupil váš produkt, investor vám dal investici, žáci poslouchali a zapamatovali si vaši přednášku či abyste působili na společnost a změnili náladu k lepšímu.

Emotional


Kdysi běžela dárcovská kampaň na podporu chudých vesnic v Africe. Kampaň obsahovala taková ta klasická čísla „kolik stovek tisíc lidí trpí“ a „co stojí nějaké zařízení – např. čistička vody – a kolik to zachrání životů“. Součástí kampaně byl i příběh holčičky Rokia, která se má velmi špatně a byla by moc ráda, kdyby její vesnice měla takovou čističku vody.
To zajímavé na celé kampani bylo, že lidé, kteří nečetli příběh Rokie dali v průměru $1,26. A ti co příběh četli dali v průměru $2,34.
Odborníci předpokládají, že přemýšlení o statistikách chudoby v Africe vede k přepnutí mysli do analytického módu. A v takovém módu nepřemýšlíte emočně. A právě emoce vedly dárce k tak vysokým darům.
A co z toho plyne? Aby lidé konali (poslali peníze do Afriky, koupily si váš produkt, ...), musí mít zájem.
Rather, the goal of making messages “emotional” is to make people care. Feelings inspire people to act.

21. 6. 2013

6 vlastností, které by mělo mít každé chytlavé sdělení: Část 2.

V úvodu minulého příspěvku jste se možná nechali nachytat na jeden z nejrozšířenějších hoaxů v čechách. V přechozím, tomto a následujícím vás už nachytávat nebudu, a podělím se s vámi o zajímavé myšlenky z knihy Made to Stick. Kniha rozhodně stojí za přečtení, takže pokud vám můj výcuc nebude stačit, směle na Amazon a objednávejte.

SUCCESs: Simple Unexpected Concrete Credible Emotional Story - Pokud vaše sdělení má tyto vlastnosti, pak má šanci na úspěch. Úspěchem se rozumí, že si ho lidé zapamatují, budou o něm přemýšlet a budou podle něho konat. A je jedno jestli je vaším záměrem, aby zákazník koupil váš produkt, investor vám dal investici, žáci poslouchali a zapamatovali si vaši přednášku či abyste působili na společnost a změnili náladu k lepšímu.

Concrete


Chcete něco sdělit? Buďte konkrétní. Abstrakce je luxus, který si mohou dovolit odborníci. Pokud mají lidé neznalí nějaké problematiky pochopit nový koncept, potřebují dostat informaci v jasném a konkrétním jazyce. Pochopit symboly 1, 2, 5 nebo 9 je pro čtyř leté dítě o mnoho složitější, než pochopit jedno, dvě, pět či devět jablíček na obrázku.

Vezměme si příklad z Kenedyho projevu:
… achieving the goal, before this decade is out, of landing a man on the moon and returning him safely to the earth.
Žádné „budeme investovat do dobývání vesmíru“ a podobné srajdy, následované mnohaletou diskuzí s NASA, co se tím vlastně myslí. Kenedyho výrok je konkrétní: Člověk, měsíc, tam a zpět, do konce desetiletí. Tečka. Co je na tom nejasného?

13. 6. 2013

Obhajujete diplomku? Prosím o vyplnění dotazníčku!

Jako již tradičně (tedy třetí rok), společně s kolegou Adamem Heroutem se ptáme studentů na jejich zážitky z diplomové práce (bakalářka je taky diplomka).

Prosím, pokud jste letos dokončili diplomku nebo bakalářku, vyplňte nám ho.

Nemusíte být z naší školy (zajímají nás i zkušenosti z jiných škol), nemusíte psát adresné informace (všechny otázky jsou nepovinné)

Děláme to proto, že chceme vědět, jak se studenti k řešení diplomek vztahují a chceme se inspirovat, co dělat v budoucnu jinak, snad lépe.
Informace z dotazníku po čase prohlédneme, nějak zpracujeme a zajímavosti zveřejníme (zřejmě cestou našich blogů). Samozřejmě anonymizované a pravděpodobně ne kompletní – pouze věci, které budou zajímavé a přiměřené.

Díky!

4. 6. 2013

Prezentace diplomek: lessons learned 2013

Zdravím. Rozhodli jsme se letos pro takový experiment. Zkušební prezentace diplomek se zpětnou vazbou tu provozujeme už nějaký rok. Občas je i nahraji a dám interně studentům ke shlédnutí. Důvod nahrávání je, aby sami sebe viděli. Letošní experiment spočívá ve veřejném vystavení těchto nácvikových prezentací.
Cílem je, abyste se podívali sami na sebe i na ostatní kolegy. Pod každým videem jsou komentáře vedoucího, a také komentáře vás samotných (studenti sobě). Vzhledem k tomu, že není účelem vaše prezentační (ne)umění vystavovat anonymí kritice (takový "kritiků" se vždy najde dost), ale té konstruktivní, jsou videa "anonymizována". Tedy se v nich musíte najít sami podle videa :).
Dále bych chtěl poukázat na to, že se jedná o nácvikové prezentace. Tedy u státnic to může (a bude) vypadat úplně jinak.

Na závěr jeden vzkaz od Víti Berana:

Většina z nás může mít, když se slyší a vidí, nepříjemný pocit. Nebo ještě hůře, pocit, že u naší prezentace je všechno špatně, mluvený projev, gestikulace, pohyb, koukání, dýchání ... Podívejte se na ostatní kolegy. Až na pár drobností, všichni prezentují krásně a je záživné se od nich dozvídat postup a výsledky jejich práce. Tak vězte, že stejně tak jste viděni Vy, protože prezentujete pěkně, máte dobře připravené zajímavé slajdy, víte, co chcete říct, své téma perfektně znáte a máte zvídavé publikum. Co více si přát?

Tak pěkné pokoukání a doufám, že vám to pomůže!
PS: 2014 edition je zde,2015 je zde

29. 5. 2013

Váš byznys by neměl ostatní činit nešťastnými.

Váš byznys by neměl ostatní činit nešťastnými. 

Tato slova paní investorky Křížové (znáte z Dne D) na mne loni na Brněnském Barcampu silně zapůsobila. Asi proto, že má pravdu, a také to tak cítím. Její slova se týkala "jen" jakéhosi byznysu spojeného s půjčováním peněz a spamování možných klientů pomocí SMS. Ale to teď není podstatné. To podstatné (pro mne) je, že mohu sice vydělat hodně peněz, ale pokud tím způsobím neštěstí spoustě ostatních lidí, žádnou radost z nich mít nebudu. Možná jsem jen naivní, a možná je vše v pořádku. Nevím, ale poslední dobou mi takové chování (byť jen na hraně) v oblasti startupů vadí. To proč tohle píšu, je právě nedávná zkušenost se dvěma startupy.

První startup vytvořil web službu A, která agreguje všechny současné web služby X,Y a Z z určitého segmentu trhu. V podstatě unifikuje a automatizuje zákazníkovi zadávání dat do všech služeb X, Y a Z. A zákazník jim (A) za to platí, protože mu to šetří čas. Až sem je vše OK. Problém je (alespoň já s tím mám problém), že zadávání dat do jednotlivých služeb X, Y a Z dělají simulací uživatele - tedy automatem vykreslují stránku a klikají. Případnou Captchu řeší "Indickou cestou". Osobně mi na tom vadí:
1) Takové vkládání "na silu" může vést k vzájemnému boji a zdokonalování metod automatického vkládání versus detekce vkládacího automatu. Dále zdokonalování/komplikování Captchi vedoucí na ještě větší opruz normálního uživatele X, Y a Z. Výsledek? Spousty zmařené energie na nesmyslný boj.
2) Ony všechny ty webové služby X, Y a Z jsou živy z reklamy. A simulace vkládajícího uživatele vede ke zobrazování reklamy do prázdna. Což opět vede k jisté nekorektnosti vůči zadavateli reklamy.
Celou tuto věc však nevidím úplně černě. Z pohledu zákazníka A je tato nekorektnost neviditelná. Očividně tu je o službu A zájem, takže časem se A domluví s X, Y a Z na nějakém rozumném rozhraní a poplatku, a budou jim data předávat oficiálně.

Druhý startup je na můj vkus lehce "za hranou" etiky. Jedná se o procvičování matematiky pro základní školy. Mám tu pro vás takový kvíz. Vezměte si stopky a podívejte se na následující dva obrázky (screenshoty stránek). Změřte si čas, jak dlouho vám bude trvat, než na obrázcích najdete odkaz, který vás přivede k početní úloze. Směle do toho...

9. 5. 2013

Příčina a následek. Sledování. Testování.

Občas mám pocit, že si někteří studenti pletou příčinu s následkem. Jinak si nedokážu vysvětlit, proč se v diplomce nejdříve dočtu, že:
Webová aplikace bude běžet na Amazon EC2, bude používat Google Analytics a bude mít doménu XY.
A až kdesi dále se dočtu, že:
Aplikace bude zpracovávat přijaté emaily z domény XY. Aplikace bude cosi ukádat do databáze. Aplikace bude přes web něco prezentovat uživateli. A rádi bychom věděli, co uživatel na stránkách dělá.
Když vytváříte strukturu a píšete text diplomky, zkuste se zamyslet na tím - co je příčina a co je následek.
Příčina: Aplikace bude zpracovávat přijaté emaily z domény XY.
Následek: Potřebuji doménu XY.
Následek: Potřebuji mail server.

Příčina: Potřebuji mail server.
Následek: Nestačími PHP hosting, potřebuji virtuální server.

Příčina: Potřebuji virtuální server.
Následek: Volím Amazon EC2.

Příčina: Potřebuji sledovat chování uživatelů.
Následek: Volím Google Analytics.
A přesně v pořadí příčina - následek by se mělo čtenáři dostat informací v textu práce. Jinak nebude vědět, proč se mu dostává informace (následku bez příčiny) a tak ji okamžitě zapomene. A až mu dáte příčinu, nebude již znát následek (více zde a potřeba vytvářet mezery ve znalostech).

3. 5. 2013

Startup jako diplomka, 2013 edition: Výsledky #3

Tak tu mám poslední výsledky letošního studentského snažení o startup jako diplomku.

První je Naprocházku.cz. Jedná se webový portálek pro sdílení krátkých procházek včetně vyhledávání. Ideální pro inspiraci na krátké výlety s malými dětmi nebo na rande. Webová služba má též formu Androidí appky (řešeno jako samostatná diplomka). Pokud máte své oblíbené procházky, neváhejte a sdílejte! Díky.

Druhý výsledek je TagBust.com (Znáte z TV :). Jedná se o společný projekt tří diplomantů s cílem vytvořit IS a mobilní aplikaci pro sběr, anotaci a vyhledávání nelegálního graffiti. Pánové se s projektem též zúčastnili StarCube. Ač to možná nevypadá, mají s projektem úspěch.

Třetí výsledek je TimeTrace (Android appka tady). Jedná se o "implementaci" diplomkové tajmlajny. Cílem je aplikace, která umožní definovat a sledovat vlastní majlsouny, s důrazem na sdílení s kolegy. Tedy vložit do suchého "byznys projekt managementu" trošku zábavy a hecovaní.

Čtvrtý výsledek je Deduka. Jde o matematiku pro základní školy v jednoduchém a hezkém provedení. Děti si zde mohou procvičovat počty a hodiny.

26. 4. 2013

Startup jako diplomka, 2013 edition: Výsledky #2

Tak tu mám další dva výsledky letošního studentského snažení o startup jako diplomku.

První je ThingsMaster.com. Jedná se takový univerzální organizátor poznámek či katalog předmětů (například pro sběratele). Organizace je řešena pomocí tagů a skupin / podskupin. Student vytvořil verzi s předpřipravenými kategoriemi pro letošní BP státnice.. takže se můžete připojit ke kolektivní tvorbě státnicové knowledge tady: www.thingsmaster.com/statnice.php. Návod je zde.

Druhý výsledek je Crowdy.com. Jedná se o distribuovaný záložní systém. Z uživatelského pohledu jen naklikáte co chcete zálohovat, jakou chcete mít dostupnost dat (třeba pouze přes pracovní dobu), a kolik věnujete vlastního diskového prostoru pro zálohy ostatních. O zbytek se postará Crowdy. Rozseká, zašifruje, rozkopíruje vaše data ostatním a postará se o čerstvost zálohy. Crowdy se též učastnili StarCube.

16. 4. 2013

Startup jako diplomka, 2013 edition: Výsledky #1

Tak tu mám první výsledek letošního studentského snažení o startup jako diplomku. Před asi rokem, jsem tu zmínil jeden nápad... mělo by se jednat o službu, kterou je možné krmit daty (datum a hodnota) pomocí emailů a ona pak bude z těchto dat kreslit grafy. A cíl? Vizualizace různých Facebook, Youtube, AddThis, ... reportů, které mi chodí každý týden. Též je možné napojit na interní procesy firmy a nechat si takto kreslit nějaké důležité metriky.

V létě se na tento nápad jeden student přihlásil a tady je výsledek: www.dbfs.eu. Víme, že od diplomky je ke 100% funkční a "sexy" službě ještě dlouhá cesta. Budeme rádi za zpětnou vazbu.

7. 4. 2013

6 vlastností, které by mělo mít každé chytlavé sdělení: Část 1.

V úvodu minulého příspěvku jste se možná nechali nachytat na jeden z nejrozšířenějších hoaxů v čechách. V tomto a následujících dvou vás už nachytávat nebudu, a podělím se s vámi o zajímavé myšlenky z knihy Made to Stick. Kniha rozhodně stojí za přečtení, takže pokud vám můj výcuc nebude stačit, směle na Amazon a objednávejte.

SUCCESs: Simple Unexpected Concrete Credible Emotional Story - Pokud vaše sdělení má tyto vlastnosti, pak má šanci na úspěch. Úspěchem se rozumí, že si ho lidé zapamatují, budou o něm přemýšlet a budou podle něho konat. A je jedno jestli je vaším záměrem, aby zákazník koupil váš produkt, investor vám dal investici, žáci poslouchali a zapamatovali si vaši přednášku či abyste působili na společnost a změnili náladu k lepšímu.

Simple:


Nechápejte Simple jako jednoduchý – vede to k mylnému dojmu jednoduchosti. V našem případě simple = the core of the idea. Nalezení jádra našeho sdělení, znamená osekat sdělení až na kost. Nic zbytečného nesmí zůstat. Také je fajn, aby jádro bylo kompaktní. Tedy lze říci, že:

24. 3. 2013

Důležité varování: Dávejte si pozor na své děti!

Upozorňuji na případ, který se stal nedávno mé známé při nakupování v obch.domě IKEA.

Rodiče šli nakupovat se svou desetiletou dcerou do obch.domu IKEA. Najednou zjistili, že dcera s nimi není. Chvíli čekali, jestli se neobjeví. Pak se rozhodli nechat ji vyhlásit. Obchodní dům hned uzavřel všechny východy a začal ji hledat. Holčička byla objevena na toaletě, ostříhaná a převlečená do jiných šatů. Asi to nebyl první případ, co se tam stal.

Proto pozor při předvánočních nákupech!!!!!!!!!!!

27. 1. 2013

Toolkit: Pár aplikací nejen pro startup #2

Hola, mám tu pár dalších užitečných služeb pro startupy (předchozí tady a tady).

Pokud hodláte komunikovat v angličtině v psané formě, velmi doporučuji http://wordy.com. Velmi rychlá služba pro korekturu anglického textu. Možno vybrat i typ textu (marketing, technický, ...). Ale hlavně.. text máte opravený za pár minut, platíte kartou a fakturu si vytisknete.

Pro měření marketingové "úspěšnosti" našeho webu používám http://marketing.grader.com/. Za touto službou nestojí žádný zelenáč, ale autor knihy in-bound marketing. Minimálně za prověření, jestli máte vše na webu OK to stojí. A je to lepší než mnoho pochybných "SEO optimalizačních služeb".

16. 1. 2013

Jak poznám (pravděpodobně) úspěšného diplomanta?

Za těch pár let vedení diplomantů jsem si všiml zajímavého, i když logického, jevu. Obvykle:

...úspěšný diplomant si píše poznámky.
...diplomant - flákač si poznámky nepíše.

Co tím myslím?

Diplomanti, kteří na konzultaci chodí se sešitem, papírem nebo "umaštěným ubrouskem", kde mají poznámky a otázky ke konzultování, obvykle dosahují nadprůměrných výsledků a odvedou na diplomce "pořádný kus práce". Většinou u nich vede papírová forma poznámek. Zřídka vidím elektronickou verzi - nějaké aplikace na mobilu či notebooku.

2. 1. 2013

Zákazník je Pán

Měl jsem loni jednu takovou předvánoční e-shopovou zkušenost. Chtěli jsme, aby synkovi donesl Ježíšek brusličky, takové ty dětské s dvojitými noži (kačenky). Inu, než je shánět po obchodech, zkusili jsme Internet a našli e-shop, kde byly skladem za cca 150Kč.
D 0: Takže šup s nimi do košíku a hurá k pokladně. Poštovné 100Kč a nebo 130Kč za dobírku. Hmm, platit dopravu téměř ve výši ceny zboží je prasárna, ale což už. Problém s převodem "dopředu" nemám a pošťáka kvůli dobírce se mi nahánět nechce, takže volba za 100Kč je jasná.
OK, zboží objednáno. Obratem přišel email se souřadnicemi platby. Zaplaceno. A teď už zbývá jen čekat...
D 6: Dorazil email z e-shopu, že zboží je vyprodáno a nabízí jiného výrobce nebo storno.
D 7: OK, nechť pošlou zboží od jiného výrobce.
OK, ať doplatím rozdíl ceny = 13Kč.
D 8: Hmm, se zkřípěním zubů jsem poslal 13Kč společně s emailem, že nechávat zákazníka doplatit 13Kč při vyprodání "zboží skladem" není zrovna dobrá vizitka obchodu.
D 10: Odpověď, že se omlouvají, a jak dorazí peníze, zboží pošlou.
D 11: Dorazil email z Heuréky s žádostí o hodnocení e-shopu.
D 15: Notifikace o expedici zboží.
D 18: Zboží dorazilo.

Když už v mailboxu ležel ten email z Heuréky, tak jsem se podělil o zkušenost:
  • K čemu je e-shopu informační systém, když vyprodají zboží, které je v době objednávky skladem?
  • Doplatek 13Kč je projev neúcty k zákazníkovi. Náklady (čas je taky náklad) na straně prodejce a hlavně na straně zákazníka jsou řádově vyšší než těch 13Kč.
  • Komunikace trvala déle než jsem čekal.
  • Suma sumárum spokojenost 50%.
  • Cílem nebylo anonymně si zanadávat, ale dát zpětnou vazbu.
Pocamcáď nic převratného... Prostě jednou jsem měl holt smůlu na prodejce.